PŘÍPRAVA DAT K TISKU


Aneb co je dobré vědět, než nám pošlete data

• Jaké soubory přijímáme?
Jaký ICC profil použít?
Z jakého barevného prostoru se tiskne?
Ořezy fotografií pokud nesedí poměr stran
Jak vypočítat poměr stran aby nedocházelo k ořezům?
Jaký povrch zvolit?
Co je laminace?
Laminovat nebo nelaminovat, jak kombinovat povrchy?
Jaký způsob zpracování zvolit, pokud chci fotografie na výstavu?
Zvětšení fotografie na konečnou velikost
Barevná stálost a výdrž fotografií
Atypické velikosti
Jakým způsobem a kam posílat data k tisku?
Co je třeba k zaslaným datům uvést?
Možnosti vyzvednutí, doručení 
 
Jaké soubory přijímáme?
jpeg, jpg, tiff, psd, pdf, zip, rar 
 
Jaký ICC profil použít?
tiskárna je kalibrována a připravena pro tisk ze standardních barevných profilů sRGB nebo AdobeRGB, pro tyto profily se pravidelně provádí kalibrace podle použitého papíru. Jedním z důležitých předpokladů pro věrný výtisk je mít správně nakalibrovaný monitor. Dosahujeme velmi dobrých a barevně věrných výsledků i z dat bez přiřazeného barevného profilu. Pro většinu materiálu jsme pro Vás změřili icc profily.
 
Z jakého barevného prostoru se tiskne?
pokud fotograf neuvede jinak, tak se tiskne z prostoru sRGB, pokud má fotograf data připravené v jiném barevném prostoru pak je nutné tuto skutečnost poznamenat buď v přiloženém souboru nebo v popisu fotografie, na přání tiskneme i v Adobe RGB
 
Ořezy fotografií pokud nesedí poměr stran
pokud poměry stran neodpovídají požadovanému výtisku, je fotograf na tuto skutečnost upozorněn a je mu nabídnuto řešení.

Nabízíme několik základních možností zpracování
z výsledné fotografie budou ořezány bílé pruhy, fotografie tak zůstane celá, tzn. fotograf si vybral formát 40x60cm ale fotka ve skutečnosti (aby nebyla ořezána) vychází ve velikosti 40x55cm, tuhle možnost využívá hodně fotografů, bílé ořezané pruhy nejsou účtovány, cena může být tedy nižší.

- další možnost je nechat si výtisk přizpůsobit podle formátu, avšak na úkor ořezu fotografie, tzn. fotograf si vybral formát 40x60cm, fotografie však ve skutečnosti je velká (poměrově velká) 44x60cm, zbylé 4cm tedy budou ořezány, cena je účtována jako za klasický formát 40x60cm

- další velice oblíbená možnost je zadání např. delší strany a dopočet strany druhé, tzn. fotograf chce mít fotografii širokou 60cm, nechce aby z fotografie bylo něco ořezáno, fotografie ve skutečnosti vychází ve velikosti 42,5x60cm, pak bude v téhle velikosti vytištěna, cena je pak účtováná podle tisknuté plochy.
 
Jak vypočítat poměr stran aby nedocházelo k ořezům? 
 
Jaký povrch zvolit?
v současné době nabízíme lesklý i matný povrch, na lesklém povrchu vznikají odlesky, výsledná fotografie je však o něco málo ostřejší a prokreslenější, na matném povrchu odlesky nejsou, nebo jen minimální, o dalších možnostech čtěte níže
 
Co je laminace?
pro větší ochranu fotografií nabízíme studenou laminaci, fotografie je chráněná jak proti mechanickému poškození tak proti UV záření a proti případnému blednutí barev (o barvách viz barevná stálost). Na fotografii je natažena pod vysokým tlakem čirá tenké fólie, používáme převážně folie o šířce 80 mikronů s vyšší UV stabilitou, laminační fólie je nabízená jak lesklá tak i matná.
 
Laminovat nebo nelaminovat, jak kombinovat povrchy?
pokud hrozí případné mechanické poškození tak rozhodně laminovat. Teď se podíváme jak se dají různé povrchy kombinovat, vycházím z vlastních zkušeností a poznatků. Hodně fotografů, kteří mají zájem vystavovat nabízím tohle řešení: tisk na lesklý fotopapír, tím je zaručena vysoká ostrost fotografie a následná laminace matnou laminační fólií, tím je zaručet rozptyl světla a nedochází k odleskům, výsledná fotografie je ostrá a a přitom má povrch matný. Samozřejmě se dá i laminovat matný fotopapír matnou laminační fólií, výsledek je až na určité detaily téměř stejný, práce je však díky matnému papíru obtížnější. Platí tedy pravidlo že laminační fólii změní povrch, takže např. z matného papíru po laminaci lesklou laminační folii se stává povrch lesklým, tuhle variantu ale nedoporučuji, pokud chcete lesklou fotografii tak určitě lesklý papír + lesklá folie.
 
Jaký způsob zpracování zvolit, pokud chci fotografie na výstavu?
převážná část fotografů chce mít fotografie připravené tak, aby je jenom pověsili a nemuseli se o nic dalšího starat, jako např. jak fotografie zarámovat, rámování je přeci jen docela drahé. Nabízím profesionální, avšak poměrně levné řešení, fotografie se natiskne, zalaminuje a nalepí na 5mm širokou podkladovou desku, deska je připravena na pověšení na zeď, případně k zahačení na závěsné systémy. Používáme lehčenou pěnovou desku KAPA.
 
Zvětšení fotografie na konečnou velikost
mnoho fotografů si myslí, že je dobré fotografie zvětšit na konečnou velikost kterou chtějí tisknout, určitě znáte takový fígl např. pro Adobe Photoshop zvětšení o 110% kdy se postupným zvětšováním dostanete až na požadované velikosti. V žádném případě však nic takového NEDOPORUČUJI, dochází k velké ztrátě kvality !!! Vycházím z vlastního testování, používám profesionální rip který automaticky fotografie zvětší a převede do cmyk profilu, Rip používá daleko složitější a přesnější algoritmy přepočtu než Photoshop, případně jiné grafické editory.
 
Barevná stálost a výdrž fotografií
tiskneme pigmentovým inkoustem, tzn. každá kapička inkoustu je obalená pryskyřicí, tím jsou výtisky určeny i do extrémních podmínek. Z vlastního testování: Vytištěná fotografie byla bez laminace umístěna ven kde na ní působí vysoké teploty, chlad, déšť, sníh atd., po dvou letech byla vytištěna stejná fotografie stejným způsobem tisku, výsledek byl překvapivý, fotografie byly barevně stejné. Podle výrobce je garance barev při použití kvalitních materiálů 80-120 let.
 
Atypické velikosti
fotografie tiskneme přesně podle přání zákazníka s přesností i na 1mm, fotografii je možno nalepit i na podkladovou desku v jakáchkoliv rozměrech
 
Jakým způsobem a kam posílat data k tisku?

1) Neveřejný a chráněný fpt přístup:
Rádi Vám přidělíme neveřejný a chráněný fpt přístup, nebojte se o něj požádat e-mailem
zakazka@profi-print.cz

2) přes www.uschovna.cz :
jednoduchý a bezpečný přenos dat - bezplatný.

3) poštou na adresu:
reklamní studio mašina
palackého 354
tábor 390 01
 
Co je třeba k zaslaným datům uvést?
- jméno a příjmení
- vaši adresu na kterou mají být fotografie doručeny
- rozměr fotografie (fotografií)
- povrch fotografie (pokud nebude uvedeno, tiskne se na lesk)
- počet kusů (v případě 1ks není nutné psát)
- v případě laminace povrch laminační folie
- v případě lepení na desku, rámování atd tak i tyto informace
- barevný profil, pokud nebude uveden tak se tiskne v sRGB
- případně další informace: tisk na jiný materiál, speciální požadavky, atd.

pokud zasíláte více fotografií s různými rozměry pak je možné přímo pojmenovat fotografie pro lepší orientaci např.: 01_40x60_lesk_lam-mat_na-desku.tiff
 
Možnosti vyzvednutí, doručení
fotografie zasíláme převážně na dobírku na uvedenou adresu, po domluvě je možné fotografie nechat si přivést až domů, případně vyzvednout osobně.